Cronologia‎ > ‎

Tàrrega

09/11/1883Ajuntament aprova les bases de fundació de col·legi escolapi.
17/03/1884Ajuntament i Escola Pia signen escriptura d’acord per a fundació de col·legi en l’exconvent que havia estat cedit per la Junta Suprema de Vendes de Béens Nacionals el 31/10/1842 i el bisbat cedí l’església de la Mercè amb l’autorització de Roma el 15/09/1884.
05/09/1885Arriben els primers religiosos escolapis i formen la comunitat.
15/09/1884S’obriren les portes de les aules per als alumnes.
02/12/1885Reial Decret incorpora el col·legi a l’Institut de Lleida.
1905Comencen a impartir-se classes nocturnes per a obrers.
1917-1922El P. Bernat Noguera funda el Museu Local amb peses antigues trobades a les rodalies de la ciutat.
1918-1923El P. Josep Franquesa inicia un Cor gregorià a la parròquia i funda la revista Àmfora, primera del col·legi.
06/10/1922Morí el P. Carles Perelló en desplomar-se la bastida en que s’havia enfilat per pintar un mural a l’escala.
1927-1929P. Eusebi Millán inicia el bàsquet a Tàrrega.
1926-1932P. Pere Rimbles crea l’herbari amb plantes medicinals de la contrada, molt consultat el anys següents.
1933El batxillerat s’imparteix en El Modern Liceu, al carrer Agoders.
11/06/1936L’Alcalde de la ciutat comunica que ha advertit al P. rector de l’Escola Pia que han de deixar el col·legi que l’Ajuntament els havia cedit a més tardar el 15/07/1936.
15/07/1936El dia assenyalat l’Ajuntament expulsà els escolapis del col·legi; surten per la porta principal, però entren per l’església a la part de comunitat sobre el temple, sobre el qual no tenia facultats l’Ajuntament.
22/07/1936Els religiosos han d’abandonar la comunitat davant els esdeveniments.
21/02/1939El P. Lluís Martínez es fa càrrec del col·legi tot i que el P. Joan Profitós ja n’havia pres possessió anteriorment.
15/09/1939Comencen les classes de primària; el dia 9/10/1939, les de batxillerat lliure.
11/12/1948Arribada de les relíquies de sant Josep de Calassanç a la ciutat.
1964Ordre Ministerial declara el batxillerat com reconegut elemental.
12/07/1973Ordre Ministerial homologa l’EGB (BOE 10/09/1973).
11/02/1974Ordre Ministerial homologa parvulari (BOE 13/03/1974 ).
31/05/1995L’Ajuntament lliura la Medalla d’Or de la Ciutat al col·legi de l’Escola Pia de Tàrrega.
23/12/1995

estiu 2005
Repiquen per primera vegada les campanes del campanar construït com a record del primer centenari de la fundació del col·legi.
Es tanca la comunitat, però continua el col·legi.

Medalla d?or de la ciutat


Toponímia escolàpia:


- Plaça Pare Carles Perelló

- Carrer de l'Escola Pia

- Carrer de la Mercè

-En el pla de l'ermita de Sant Eloi: Creu dels escolapis, en recordança dels escolapis de la comunitat assassinats el 1936.


Bibliografia:

Baburés i Carrera, Josep. Cent anys d’Escola Pia a Tàrrega. Tàrrega,1986.

Florensa i Parés, Joan. L'Escola Pia de Tàrrega. La Plega. [En línia] 7 juny 2010. [setembre 2015]


Rectors:

1884 – Joan Miracle

1884 – Francesc Llonch

1892 – Sebastià Serra

1894 – Gaspar Gibergues

1902 – Blai Badia

1919 – Enric Centelles

1920 – Pau Roca

1922 - Jaume Novell

1925 – Eduard Martí

1931 – Josep Navarro

1934 – Lluís Martínez

1942 – Ferran Martínez

1947 – Francesc Munné

1948 – Ferran Martínez

1949 – Francesc Llenas

1952 – Adrià Moya

1958 – Miquel Franco

1959 – Antoni Dou

1961 – Valentí Barbat

1964 – Josep Antoni Soler

1966 – Joan Bosch

1967 – Ramon Mestre

1970 – Calassanç Balagué

1976 – Lluís Guixà

1988 – Àngel Casas

1989 – Josep M. Comadran

1994 – Pere Biel

1996 – Antoni Baltà


Directors:

1987 – Josep M. Comadran

1994 – Pere Biel

1996 – Antoni Baltà
2005- Jaume Ars

2010 - Assumpta Claramunt

2014 - Jordi Roig