Cronologia‎ > ‎

Sitges


1932Fundació de l’Associació Cultural de Sitges.
Setembre 1933Bases d’acord entre l’Escola Pia i la Cultural.
1933-1934El P. Antoni Serramià es desplaça a Sitges com a director del col·legi del Sagrat Cor.
Estiu 1934Es forma una comunitat de religiosos encarregat del col·legi.
Juny 1935Trasllat del col·legi a can Montaner a la carretera.
21/07/1936El col·legi és saquejat.
03/05/1939S’obren novament les classes.
Estiu 1941Els escolapis deixen el col·legi per falta de personal.
11/11/1947El P. Pere Ferrer es fa càrrec de la direcció del col·legi.
22/11/1947Acord entre l’Escola Pia i l’Associació Cultural per tornar a Sitges.
12/09/1948Benedicció de l’església del col·legi.
Setembre 1948Es constitueix novament comunitat escolàpia.
22/09/1964L’Acadèmia Sitges s’uneix al col·legi.
30/04/1965Celebració dels IV Jocs Esportius Escolapis amb Vilanova i la Geltrú.
14/08/1965Un decret del govern declara el centre Col·legi Lliure Adoptat (CLA).
08/07/1969Comencen les obres per al nou edifici.
13/10/1970Comencen les classes en el nou edifici encara no acabat del tot.
07/06/1972El col·legi de les Religioses Mercedàries s’uneix al de la Cutural / Escola Pia.
10/12/1974Transformació i classificació del col·legi per a pàrvuls.
10/12/1974Transformació i classificació del col·legi per a educació general bàsica (EGB).
21/12/1978El BUP del col·legi és homologat.


Toponímia escolàpia:


- Carrer de les Escoles Pies

- Carrer del Pare Albert Singla

- A la carretera de les costes del Garraf: làpida que recorda el lloc en va ser assassinat l'escolapi pare Antoni Olalla


Més informació

Cinquanta anys d’activitat de l’Associació Cultural i de l’Escola Pia a Sitges 1933-1983. Sitges 1984.

Joan Florensa i Parés. L'Escola Pia de Sitges. La Plega, [En línia],15 novembre 2010. [setembre 2015]


Rectors:

1933 – Antoni Serramià i Ventura

1934 – Jaume Bisbal i Castelltort

1939 – Antoni Serramià i Ventura

1940 – Josep Guañabens i Maspons

1941 – Manuel Castro Fernández

1947 – Pere Ferrer i Roca

1952 – Joaquim Renom i Costa

1958 – Climent Ferreras i Antolí

1961 – Àngel Oliveras i Cuspinera

1961 – Ramon Pujol-Galceran i Montaña

1964 – Laureà Peracaula i Diumenge

1967 – Josep M. Domingo i Serret

1970 – Ramon Tarròs i Esplugas

1973 – Ignasi M. Muntaner i Pascual

1976 – Andreu Clapés i Flaquer

1982 – Àngel Cuevas i Villamañán

1986 – Josep M. Martí i López

1987 – Àngel Cuevas i Villamañán

Directors:

1980 – Andreu Clapés

1986 – Àngel Cuevas

1990 – Josep A. Ripollès

1993 – Antoni Baltà

1996 – Josep Julià

1999 – Jordi Cadevall
2011 - Carles Cereceda


Primer edifici