Cronologia‎ > ‎

Olot


26/08/1857

Llicència de la Reina per a la fundació de l’Escola Pia.
30/11/1857Concòrdia entre l’Ajuntament i l’Escola Pia per a la fundació.
1858-1859S’obren les portes de l’escola als alumnes.
22/09/1871Ajuntament acorda substituir els escolapis per professors seglars i ordena als religiosos que desallotgin les dependències de l’Hospici que ocupaven.
06/10/1871Els religiosos abandonen l’edifici i s’instal·len en una casa particular.
05/04/1877Primera pedra de l’edifici actual.
1879S’inicia l’Observatori Meteorològic (P. Josep Tapiola).
27/09/1879La comunitat s’instal·la al nou edifici.
07/03/1896Inauguració de l’església.
1901S’acaba de construir l’edifici.
1912-1914El P. Joan Roig organitza el kindengarden.
1920El P. Manuel Montané organitzà una Exposició Agrícola, fruit de cinc anys de treball durant els quals aproximà els alumnes al camp de la Garrotxa.
1926Primera colònia d’estiu al col·legi.
09/11/1939Els escolapis poden recupera de bell nou el seu edifici.
07/12/1948Arribaren les relíquies de sant Josep de Calassanç a la ciutat.
25/04/1959El col·legi es declarat reconegut elemental pel Ministeri D’educació.
05/11/1972Inauguració de la pista de bàsquet.
26/02/1974Ordre Ministerial homologa l’EGB (BOE 02/04/1974).
12/03/1974Ordre Ministerial homologa el parvulari (BOE 22/04/1974).
23/06/1975Ordre Ministerial homologa el centre de formació professional (BOE 21/08/1975).
1977Es tanca l’internat.
1978-1979S’admeten nenes a l’escola.


Medalla d'Or de la Ciutat


Toponímia escolàpia:

- Carrer de Sant Josep Calassanç

- Carrer del Pare [Manuel] Roca


A la parròquia de Sant Esteve:

Urna amb les restes del beat Enric Canadell



Bibliografia:

Joan Florensa i Parés. L'Escola Pia d'Olot. La Plega. [En línia]. 10 novembre 2010. [setembre 2015]
Lluís Marañón i Marañón. Escola Pia d’Olot. 125è aniversari. Olot 1984.

Claudi Vilà i Palà. Escuelas Pías de Olot. Salamanca 1974.


Rectors:

1858 – Pere Amat

1861 – Agustí Casanovas

1866 – Joan Renom

1872 – Miquel Sabadell

1882 – Josep Arís

1885 – Francesc Godó

1891 – Fèlix Sors

1900 – Casimir Donadeu

1906 – Manuel Roca

1917 – Manuel Serra

1919 – Ferran Folch

1922 – Josep Gasulla

1923 – Carles Riera

1928 – Bonaventura Belart

1931 – Jaume Subirana

1940 – Eduard Martí

1943 – Joan Bta. Cardona

1946 – Timoteu Almirall
1949 – Sebastià Fonts
1952 – Climent Ferreres

1955 – Laureà Perecaula

1964 – Joan Bosch

1964 – Ramon Melé

1967 – Josep M. Palau

1969 – Joaquim Fàbregas

1970 – Josep M. Domingo

1971 – Lluís Guixà

1976 – Calassanç Balagué

1979 – Lluís Marañón

1988 – Joaquim Querol

1991 – Lluís Boronat

1992 – Joaquim Querol

1995 – Oriol Sala

1999 – filial de Moià

2001 – sense comunitat


Directors:

1990 – Lluís Matabosch

2004 – Miquel Àngel Zarza




Comments