Cronologia‎ > ‎

Castellar del Vallès

09/09/1896L’Escola Pia i la Sra. Emília Carles i Tolrà pactaren la fundació d’un col·legi per ensenyament nocturn, davant el notari de Barcelona Miguel Martí i Beya.
04/10/1896S’obren les classes per obrers en horari de matí o de nit (segons torn laboral).
12/05/1936L’inspector ordena tancar el col·legi aplicant la llei de Congregacions religioses.
20/07/1936Els religiosos es veuen obligats a abandonar el col·legi i refugiar-se.
15/02/1936P. Pere Bassagaña arriba a Castellar i es possessiona del col·legi.
20/04/1939Comencen les classes per als alumnes recomanats i externs.
01/06/1939Comencen les classes nocturnes per a obrers.
20/09/1939El P. Provincial ordena tancar el col·legi i retirar-se els religiosos.
23/09/1939El P. Pere Bassagaña, com a rector, és l’últim a marxar de Castellar.

Bibliografia:

Florensa i Parés, Joan. Els escolapis a Castellar del Vallès (1896-1939). Comunicació presentada al 2n Congrés d’Història local, 30 d’abril 2005.

Florensa i Parés, Joan. L'Escola Pia de Castellar del Vallès (1869-1939). La Plega. [En línia] 26 maig 2012 [setembre 2015]


Rectors:

15/06/1897 - Casimir Donadeu i Gusi

10/06/1900 - Sebastià Serra i Picanyol

12/11/1909 - Joan Vilà i Puig

31/08/1912 - Jaume Mirosa i Graset

23/08/1919 - Llorenç Guàrdia i Torné

05/08/1922 - Lluís Rodés i Pou

27/12/1923 - Josep Gironès i Clapers

Estiu 1925 - Josep Vila i Matarrodona

11/07/1931 - Josep Campanyà i Falqués

14/07/1933 - Pere Bassagaña i Casadevall