Cronologia‎ > ‎

Calella

15/01/1816Certificació de l’Ajuntament sobre la dotació assignada als mestres existents.
19/01/1816Vicari General commuta dos beneficis a favor de l’Escola Pia.
25/01/1816Concòrdia entre l’Ajuntament i l’Escola Pia per a la fundació.
02/06/1819Llicència del Rei per a la fundació del col·legi de l’Escola Pia.
02/08/1819Llicència del bisbe de Girona per a la fundació de la comunitat.
05/09/1819Domènec de Caralt cedeix a l’Escola Pia la seva casa Marcó i la finca adjacent.
13/11/1819Comencen les classes per als alumnes.
13/10/1859Col·locació de la primera pedra del nou col·legi.
1891S’han acabat les obres del nou edifici per a escoles.
1902El bisbe Tomàs Sivilla trasllada al col·legi el Venerable Orde Tercer de Sant Francesc, la qual radicava abans al convent del PP. caputxins.
Abril 1903Fundació de la Congregació Mariana.
1903Fundació de la Associació Calassància de Calella.
12/03/1914El Governador civil de la província aprova els estatuts de la Societat Cultural Benèfica de la Joventut Obrera de Calella.
1922S’acaba l’església.
05/07/1933Fundació de la Mútua arquebisbe Costa i Fornaguera.
22/07/1936Els religiosos es veuen obligats a abandonar el col·legi.
01/03/1939Els escolapis poden tornar al seu col·legi, del que s’havien apoderat les tropes franquistes.
18/04/1939S’obren novament les aules del col·legi.
26/09/1949Fundació de l’Associació d’Antics Alumnes.
04/12/1948Les relíquies de sant Josep de Calassanç arriben a la població.
05/12/1965Inauguració del nou pavelló escolar, cantonada carrers Sant Isidre i Jubara amb un relleu a l’exterior de Francesc Barrachina.
28/08/1974Ordre Ministerial homologa el parvulari (BOE 10/10/1974).
03/09/1974Ordre Ministerial homologa l’EGB (BOE 15/10/1974).
13/02/1997El President de la Generalitat, Molt Honorable Jordi Pujol, inaugura el nou edifici.


Toponímia escolàpia:

- Carrer de les Escoles Pies


Bibliografia: 

Florensa i Parés, Joan. L'Escola Pia de Calella. La Plega [En línia] 19 d'octubre 2010. [setembre 2015]

Vilà i Palà, Claudi. Calella: Colegio Escolapio de los Santos Reyes. Salamanca, 1973.


Rectors:

1819- Joan Crisòstom Junoy

1822 – Pere Ferrer

1823 – Joan Crisòstom Junoy

1824 – Vicenç Fornaguera

1850 – Felip B. Cardellach

1854 – Pere Amat

1858 – Agustí Dordal

1865 – Joaquim Comas

1872 – Ignasi Turet

1879 – Fèlix Sors

1885 – Joan Casanovas

1888 – Narcís Costa

1894 – Sebastià Serra

1900 – Agustí Gual

1917 – Manuel Forcada

1919 – Josep Ricart

1921 – Joan Aumallé

1925 – Ramon Canadell

1928 – Antoni Camp

1934 – Joan Batllori

1940 – Josep M. Sirés

1941 – Pere Bassagaña

1946 – Jaume Carceller

1952 – Nicolau Busquets

1955 – Lluís Boronat

1958 – Joan Clapers

1964 – Pere Ferrer

1967 – Joan Cunillera

1970 – Josep M. Claramunt

1973 – Adolf García-Durán

1979 – Joan Clapers

1982 – Ernest Bellés

1985 - Manuel Bagunyà

1987 - Carles Pérez

1988 – sense comunitat


Directors: 
1980 – Agustí Herrero

1985 – Josep M. Canet

1987 – Carles Pérez

1988 – Josep Basart

1993 – Esteve Federico

2003 – Lluís Jornet
2009 - José Martín