Cronologia‎ > ‎

Barcelona Mina Pequín


1939 Alguns alumnes de batxillerat del col·legi de Nostra Senyora comencen a col·laborar en el catecisme parroquial del barri de Mina Pequín. Ho impulsen successivament els PP. Ramon Segalés, Salvador Salitjes i Vicenç Ortí.
1940 El membres del Centre intern d’Acció Catòlica, del col·legi de Nostra Senyora, es responsabilitzen de la catequesi del suburbi Mina Pequin.
Febrer 1955 Fra Maties Solà, bisbe de Colofon, beneí les Escoles gratuïtes Pius XII.
1957 Comença a funcionar el Taller de Natzaret.
Agost 1963 En una barraca del barri, s’estableix una comunitat de religiosos escolapis.
14/11/1966 El Ministeri d’Educació reconeix el col·legi de primària: Escuelas Pías de Pequín (expedient núm. 8866).
1971-1974 Es produeix el desallotjament i enderroc de les barraques de la Mina i els escolapis passen a viure als blocs de Sant Adrià.


Responsables del catecisme
(no residents a Mina Pequín):

1939 – Vicenç Ortí

1947 – Josep Liñan

1958 – Jaume Sistac

1960 – Ramon Tarròs




Més informació

Joan Florensa i Parés. El fons Mina Pequin de l'Escola Pia de Catalunya. La plega [En línia] 10 octubre 2012 [setembre 2015]

Barraques: la ciutat informal: exposició al Museu d'Història de Barcelona: del 16 de juliol de 2008 al 26 d'abril de 2009. Barcelona: Museu d'Història de Barcelona, Ajuntament de Barcelona, Institut de Cultura, 2008.


Josep Maria Monferrer i Celades. El Camo de la Bota: un espai i una història. Barcelona: Octaedro, 2012.

- La Història de Sant Adrià llegida des de la Mina: un espai cobejat i una història conflictiva. Barcelona: Octaedro, 2013.

- Història del barri de la Mina 1963-2000. Barcelona: Octaedro, 2013



Rectors:

1963 – Josep M. Segura

1964 – Antoni M. Maduell

1967 – Francesc de P. Botey

1973 – Antoni M. Maduell

1973 – Francesc Garcia de Haro

1976 – Josep M. Monferrer

1979-1995 – filial de L’Hospitalet

1995 – Francesc Capdevila

2003 – Josep M. Monferrer