Cronologia‎ > ‎

Balaguer

Cronologia
10/11/1699Concòrdia entre l’Ajuntament i l’Escola Pia per a la fundació.
05/06/1700El bisbe d’Urgell Julián Cano signà el permís per a la fundació de comunitat escolàpia a Balaguer.
12/06/1700Els escolapis prenen possessió del Castell Formós o Casa dels Estudis que ha de ser el nou col·legi.
1700La comunitat s’instal·la en una casa al costat de l’església de Sant Joan i allí comencen les classes, ja que el Castell Formós exigia moltes obres d’acomodació.
10/08/1701L’Ajuntament cedeix al P. Rector Fèlix Audet unes cases de la plaça de Sant Salvador on s’hi trasllada el col·legi i comunitat
1703Els escolapis es traslladen al Castell Formós.
11/02/1706L’Ajuntament ordena desallotjar als escolapis el Castell Formós que s’ha de convertir en caserna davant la proximitat de les tropes filipistes.
20/02/1711Les tropes francocastellanes entren definitivament a Balaguer. Amb el col·legi completament destruït, el P. Jacint Tord es veié obligat a tornar a començar.
02/01/1740Compra del solar al costat de la muralla al carrer Miracle, on s’edificarà el col·legi.
29/08/1743Inauguració del col·legi al carrer Miracle.
23-24/05/1774Primers exàmens públics impresos.
1872-1878A més del col·legi, a la casa de Balaguer hi ha el juniorat de la Província per disposició de l’últim Capítol Provincial.
04/04/1810Entraren els francesos a la ciutat i els escolapis es veieren obligats a abandonar el col·legi.
1814Tornen a obrir-se les escoles en locals provisionals.
04/11/1824S’acabà la restauració de l’edifici sota la mirada i orientació de l’arquitecte Antoni Cellés.
1825Inauguració de l’església. Hi havia un altar obra de l’escultor lleidatà Ramon Corcelles.
16/07/1841Després dels anys de supressió de religiosos, la comunitat s’ha de dissoldre per manca de personal i perquè l’Ajuntament busca altres mestres, ja que els escolapis no tenen personal per atendre les classes. Només quedà a Balaguer el P. Genís Guardiola que atendrà l’església.
Abril 1945La comunitat torna a la vida amb nous membres després de la restauració del primer de març per les Corts espanyoles.
23/07/1846La Direcció General d’Instrucció Pública reconeix el col·legi per a l’ensenyament del batxillerat.
06/12/1861Un incendi destrueix bona part de l’edifici.
12/09/1862L’Ajuntament acordà la creació d’una aula de pàrvuls al col·legi de l’Escola Pia.
Abril 1867Alguns alumnes paguen una quota per quedar-se unes hores més al col·legi: són els recomanats.
1870La comunitat decideix destinar una part de l’edifici a internat.
04/01/1901Un decret episcopal del bisbe d’Urgell Salvador Casañas aprovà la fundació de la Confraria de la Guàrdia d’Honor del Sagrat Cor de Jesús.
12/10/1907El Segre es desborda i inunda part de la ciutat.
02/05/1909Fundació de la Congregació Menor de la Mare de Déu de l’Escola Pia i de Sant Josep de Calassanç per als alumnes més grans del col·legi.
16/07/1920Inauguració de l’Exposició Agrícola (amb material portat de l’Escola Pia d’Olot).
1932Al pati del col·legi es creà el grup local de la Federació de Joves Cristians de Catalunya; els escolapis crearen un grup propi amb el nom de Verge del Miracle.
29/03/1933Els pares de família aprovaren en assemblea la fundació de la Mútua Maragall, que agrupés les escoles religioses de Balaguer, Camarasa i Linyola per defensar els seus interessos i conservar el col·legi escolapi.
21/07/1936Els religiosos es veuen obligats a abandonar el col·legi davant de la revolta.
18/03/1939Després d’un anys d’estar ocupat per l’exèrcit, l’autoritat militar cedí el col·legi als escolapis que l’ocuparen immediatament.
12/12/1948Arribaren a la ciutat les relíquies de sant Josep de Calassanç.
1952-1953Es tornà a donar el batxillerat.
01/05/1955Homenatge de la ciutat al P. Joan Profitós i Fontà que havia mort feia uns mesos; se li dedicà una avinguda.
12/06/1958Inauguració de la piscina i camp d’esports.
30/04/1965El Ministeri d’Educació declara el col·legi autoritzat elemental.
06/04/1968Una ordre del Ministeri d’Educació declara el col·legi reconegut elemental.
18/09/1973Ordre Ministerial homologa l‘EGB (BOE 18/09/1973).
24/08/1974Ordre Ministerial homologa el parvulari (BOE 14/10/1974).
29/04/1975Primera pedra de la nova construcció del col·legi que havia de permetre aixecar-hi pisos.
1977-1978Entren nenes a l’escola de manera regular.
18/10/1978Es comprà el solar de la família Gramunt per a edificar-hi un nou col·legi.
12/10/1981El bisbe d’Urgell Mons Joan Martí i Alanis beneí la primera pedra del nou edifici.
05/04/1983Inauguració del nou edifici de col·legi i trasllat de l’alumnat.
05/11/1999L’Ajuntament concedí la Medalla d’Or de la Ciutat a l’Escola Pia en un dels actes del tercer centenari de la fundació del col·legi.


Medalla d'Or de la Ciutat


Toponímia escolàpia:
- Carrer de Sant Josep Calassanç
- Passeig del P. [Joan] Profitós: ara substituït per un altre nom
- En el quilòmetre 11/200 de la carretera de Balaguer a Tàrrega. Creu que recorda els escolapis i altres persones assassinades el 1936
- Abans de 1936, altar en el Santuari del Sant Crist dedicat a Sant Josep Calassanç

Més informació

Joan Florensa i ParésEl fons Mina Pequin de l'Escola Pia de Catalunya. La Plega [En línia], 10 octubre 2012 [setembre 2015]

Joan Florensa i Pares. Tres-cents anys de l’Escola Pia a Balaguer. Barcelona: Publicacions de l’Abadia de Montserrat, 1999.



Rectors:1858 – Ignasi Turet

1700 – Fèlix Audet

1707 – Joaquim Bernardelli

1716 – Jacint Tord

1719 – Bartomeu Mir

1739 – Josep Caballol

1742 – Felip Masses

1745 – Jacint Cruells

1746 – Joan Antoni Soler

1748 – Tomàs Casas

1752 – Joan Josep Ferrer

1754 – Josep Caballol

1757 – Joan Josep Ferrer

1760 – Antoni Costa

1763 – Josep Caballol

1766 – Josep Pujol

1778 – Antoni Costa

1781 – Calassanç Bages

1784 – Tomàs Castellà

1787 – Leandre Baura

1790 – Sebastià Casas

1794 – Jaume Alsina

1795 – Maurici Bohigas

1799 – Agustí Macià

1803 – Pelegrí Martí

1814 – Pere Ferrer

1817 – Joan Crisòstom Junoy

1820 – Pere Freixa

1827 – Jeroni Reixach

1833 – Francesc Solà

1834 – Genís Guardiola

1846 – Jeroni Reixach

1848 – Joan Cura

1865 – Esteve Grilló

1865 – Sebastià Busquets

1866 – Agustí Costa

1866 – Gabriel Cardona

1872 - Joan Arús

1877 – Gaspar Comas

1879 – Francesc Godó

1885 – Narcís Costa

1886 – Josep Arís

1894 – Josep Pujadas

1900 – Francesc Rovira

1912 – Josep Dalmau

1917 – Josep Guàrdia

1919 – Joan Vallverdú

1922 – Joan Batllori

1925 – Enric Canadell

1928 – Pompili Pagès

1931 – Joan badia

1940 – Josep Campanyà

1943 – Antoni Serramià

1946 – Pere Bassaganya

1952 – Josep Sabater

1958 – Joan Bosch

1964 – Josep M. Oller

1967 – Joan Zanuy

1973 – Joan Herrero

1976 – Josep M. Martí

1976 – Jaume Pallarolas

1983 – Joaquim Querol

1987 – Marian Baqués

1991 – filial de Tàrrega

2004 – sense comunitat


Directors: 
1987 – Marian Baqués

1991 – Josep M. Morros

2000 – Jaume Ars
2005 - Núria Porta Comelles
2009 - Josep Muntada
 
 

 Façana del carrer Miracle Façana reformada el 1962 Nou edifici al ccarrer Barcelona